Jak vybrat košili

Kam s ní?

Kam si vzít jakou košili

Pokaždé, když si oblečete košili, působíte o něco více důstojným, mužným a seriózním dojmem. Ten se ale dá snadno pokazit, pokud sáhnete po košili, která neodpovídá požadavkům dané situace. 

Přečtěte si následující řádky a buďte si jist, že jdete správným směrem.

PLESY

Jak se obléct na ples vydá na celý článek, pokud zůstaneme jen u košile, pravidla jsou jednoduchá.

Protože se plesy konají v zimním období večer po 18. hodině, měla by být košile v tmavých sytých odstínech. Může být i bílá, záleží o jaký typ plesu se jedná.

Moderní jsou například barvy bordó, tmavě modrá, černá a tmavě šedá. 

Dále by měla být s dlouhým rukávem a límečkem typu Kent, nebo žralok. 

Nevhodné jsou výrazné vzory, jako silné pruhy, kostky, barevné motivy, kapsička na hrudi, límec s knoflíky a krátký rukáv. Tyto košile jsou vhodné na neformální příležitosti.

SVATBY

Jako ženich nemáte moc na výběr. Tradice hovoří o čistotě jednobarevné košile s manžetovými knoflíčky, bez kapsy na hrudi. Ta narušuje celkovou linii a není ani vhodným místem k ukládání klíčů od auta. Stejně je nebudete potřebovat.

Samozřejmostí je klasický límec bez jakýchkoliv módních výstřelků. 

Barva odpovídá slavnosti, nejvhodnější je proto bílá. Obléct ale můžete i krémovou, nebo jiný světlý odstín.

Světlé odstíny doporučujeme také hostům a svědkům. Vyjadřují totiž úctu a radost z novomanželských oslav. Klidně můžete sáhnout po jemném originálním vzoru a motivu.

Zajímají vás jak se obléct na svatbu? Přečtěte si náš článek, kde jsme ty nejzajímavější tipy sepsali.

PRÁCE

Na pohovor a první obchodní jednání doporučujeme obléknout klasickou bílou košili. Bílá barva je v povědomí lidí spojená s čistotou a pořádkem. Přesně tyhle vlastnosti se od vás v práci očekávají.

Límeček stanoven není, kapsička na hrudi být může.

Na další schůzky už raději prostřídejte odstíny světle růžové, světle modré, nebo lososové.

Pokud vaše práce vyžaduje košili jako dress code, vybavte svůj šatník košilemi různých barev a vzorů. Vhodné jsou kostkované a svisle pruhované. Vyberte také více doplňků, abyste měli prostor důmyslně kombinovat. Příliš jednotvárný šatník může negativně působit na vaše pracovní okolí.

Mít etiketu v malíčku je fajn, ale víte, jak na pohovoru a schůzce zapůsobit? Zjistíte v našem článku.

ZKOUŠKY

K maturitě nebo ke státnicím se sluší přijít v košili s dlouhým rukávem v bílé barvě. Toleruje se velmi lehký světlý barevný nádech. Díky světlé barvě získá zkoušející pocit, že vám na úspěchu záleží a tak jste se určitě připravil a naučil.

K takové košili máte možnost širokého výběru odstínů kravat. V letních měsících se skvěle hodí světle modrá, nebo světle zelená. Na podzim a v zimě zase tmavé odstíny bordó, fialové, nebo tmavě modré. Protože budete mít bílou košili a oblek bez vzoru, máte prostor vybrat také z proužkovaných kravat.

K písemným semestrálním a závěrečným zkouškám máte téměř volnou ruku. Můžete vybírat košile s motivy, vzory i jinak barevně laděné. Musí mít však dlouhý rukáv.

TANEČNÍ

Taneční jsou velkou událostí v životě každého mladého muže, proto stejně jako u svateb, na půlkolonu a závěrečnou je vhodná bílá slavnostní košile. Má ohromný význam při vytváření dojmu na okolí. Budete v ní působit dospěle a elegantně, a to mají dívky rády. Líbí se jim muži, kteří o sebe dbají.
Pokud se vám na tanečních lekcích nechce do bílé, můžete zvolit jakoukoliv jednobarevnou košili bez vzoru. Barvu doporučujeme zvolit podle barvy šatů vaší partnerky. Poslední sezónu jsou moderní odstíny tmavě modré, bordó, nebo grafitové.

VOLNOČASOVÉ

Oslavy narozenin, životních úspěchů, rande a nebo večírky jsou skvělou příležitostí, aby se svět dozvěděl o vaší originalitě a chytrosti v oblékání. Volnočasové košile jsou obvykle obohaceny o výraznější vzory, nebo o detaily jako je náprsní kapsička, ozdobné knoflíky na límci, nebo lemování v kontrastní barvě. Tyto košile pak vypadají elegantně a zároveň uvolněně. Poskytují prostor k vyjádření osobnosti, protože nejste tolik svázán pravidly. 

Tyto košile mají zpravidla různý střih spodní části. Pokud je střih rovný, je vhodná na nošení přes kalhoty, pokud je vpředu i vzadu košile prodloužená oproti postranním švům, je to formálnější typ a nosí se zastrčená v kalhotech.

DOVOLENÁ

Dovolená je od slova dovolit si, a to je právě ten případ, kdy si můžete obléct košili s krátkým rukávem a divočejšími vzory. Nemusíte mít strach, že budete vypadat jako důchodce, ale spíše jako neohrožený Nick Slaughter ve Vražedném pobřeží.

Pusťte do svého života barvy, volnost a zábavu!

Doufáme, že jsme vám pomohli vybrat správnou košili pro správnou příležitost a vy jen zazáříte! Podívejte se na naše další články v inspiraci, třeba najdete další užitečné rady a tipy.

PODÍVAT SE NA INSPIRACI >
Pozor,

bohužel si náš nový systém nepamatuje
tvé staré heslo, ale nezoufej!

Nové heslo ti dorazí v informačním e-mailu.