Článek - ponožy

Ponožky aneb jak vybrat ty správné

22. 3. 2018 Tereza B.

Pánské ponožky

Pánské ponožky jsou nedílnou součástí každého outfitu. Je ovšem pouze na tobě, které si zvolíš a zda tvá volba bude následovat módní pravidla. Pokud chceš svému okolí dokázat, že se umíš v této sféře pohybovat, přečti si  pár řádků níže, které ti pomůžou správně uchopit základy při výběru a oblékání doplňku, který na první pohled tvé okolí nespatří, avšak při chůzi a sezení se z neviditelné součásti tvého outfitu stane zpověď tvé osobnosti. 

 • V tomto článku si rozlišíme pánské veselé ponožky od klasických či kotníkových.
 • Dozvíš se, které si zvolit dle příležitosti, na kterou si je oblékáš, a naučíš se rozeznat kvalitní pánské ponožky od nekvalitních podle jejich složení a zpracování. 
 • Na závěr se pak společně podíváme na údržbu, díky které ti ponožky v šuplíku nějakou dobu vydrží. 

Klasické ponožky

Obrázek1

rozeznáš jednoduše, hned na první pohled. Jedná se o typ ponožek delšího střihu, který by ti měl zakrýt kotník a sahat ještě trošku výš. Je vhodný k elegantnějším outfitům typu business nebo také business casual (každodenním/formálnějším).
Složení jejich materiálu by mělo odpovídat normě, díky které budeš mít po celou dobu svěží krok. 

Přesně tento typ ponožek vyrábí polská značka Derby, jejichž tradice sahá až do roku 1996. Ponožky této značky se vyznačují především zpevněnými částmi, tj. patou a špičkou, které se jen tak neprodřou, a kvalitním (proplétáním) prošíváním, které zaručí neprůhlednost ponožky. Jejich obrovskou výhodou je také materiál, který se skládá z větší části z bavlny a dále z příměsi elastanu a polyamidu. Tato směs tvé noze dopřává proces nazývaný “wicking”, což znamená, že se  pot nevsakuje do ponožky, ale odvádí se směrem ven na povrch. Poté se jednoduše odvětrá a ty můžeš s klidným svědomím přijmout jakékoliv pozvání na návštěvu, bez obav, že si trhneš ostudu. 

 

Kvalitní ponožky rozeznáš od nekvalitních jednoduše. Příjemně se přitisknou na nohu, nesklouzávají, neškrábou a vytváří pocit pohodlí a komfortu. Další z příjemných variant provedení klasických ponožek jsou tzv. bambusové ponožky, které jsou díky svému složení vysoce antibakteriální, vhodné také pro citlivější pokožku, která je náchylnější na příměsi různých látek. Přesně tohle a mnohem více ti dopřeje značka Derby.

 

 

Nejprodávanější produkty


 

TOP PICKS

 
         
Klasické ponožky   Pánské ponožky   Pánské ponožky
Ponožky č. 1   Ponožky č. 2   Ponožky č. 3

200 Kč

 

200 Kč

 

200 Kč

 

Originální ponožky

Veselé ponožky

jsou jedněmi z doplňků, které dokáží rozbít jakýkoliv typ outfitu. Jde však pouze o to, zvolit si správný motiv či barvu. Pokud nejsi jedním z těch, kteří jsou na dobro oddaní klasice, a rád experimentuješ, jistě se v této kategorii vyřádíš. Právě tento typ barevných ponožek ti totiž dokáže udělat i z nejobyčejnějšího formálního outfitu celek, který plnohodnotně zaujme tvé okolí. 

Ať už jsi milovníkem kávy, nebo je fotografování ve tvém volném čase jedním z tvých oblíbených  koníčků, polská značka Many Mornings si pro tebe připravila velmi originální páry ponožek, které o tvých zálibách či stylu jednoduše vypoví. Jedinečnost této značky spočívá v tom, že každá ponožka v páru je jiná. Tato značka hledá svou inspiraci v každodenním životě, sídlí v polském městě Alexander Lodzki, které je také hlavním městem ponožek, a rodinná tradice jde u těchto ponožek poznat již na první omak. 

Dokonalé zpracování převážně bavlněného materiálu s příměsí elastanu a polyamidu umožňuje výrobcům vyobrazit na ponožky motivy, které jen tak někde neuvidíš. Zároveň také tato směs různých látek zaručuje perfektní pružnost a dlouhodobou výdrž. 

 

Nejprodávanější produkty


 

TOP PICKS

 
         
Originální ponožky   Veselé ponožky   Originální ponožky
Ponožky č. 1   Ponožky č. 1   Ponožky č. 1

200 Kč

 

200 Kč

 

200 Kč

 

Kotníkové ponožky

Kotníkové ponožky

jsou určeny především ke sportování. V šuplíku by ale neměly chybět ani milovníkům streetwearové módy, protože tam lze kotníkové ponožky použít pří sestavování jakéhokoliv outfitu. Co se týče ideální výšky kotníkových ponožek, tak kotník by měl být letmo zakrytý, a tím také chráněný proti odírání. Navíc by měly i kotníkové ponožky mít zpevněnou patu a špičku a v neposlední řadě odvádět pot, což se odvíjí od složení materiálu.

Kvalitní pánské kotníkové ponožky rozeznáš na první dotek. Při natáhnutí se nestanou průhlednými a při dlouhodobějším nošení se neprodřou. Přesně takové ti také nabízí značka Derby, která díky své dlouholeté tradici přišla na způsob, jak vytvořit kvalitní pánské kotníkové ponožky, které vydrží jakoukoliv zátěž.

Nejprodávanější produkty


TOP PICKS


 
Kotníčkové ponožky   Kotníkové ponožky   Kotníkové ponožky
Ponožky č. 1   Ponožky č. 1   Ponožky č. 1

200 Kč

 

200 Kč

 

200 Kč

         

 

 

Složení materiálu ponožek

Ptáš se, proč jsou tyto odstavce vůbec důležité? Je to velmi jednoduché. Když nakupuješ potraviny, také se občas mrkneš na složení, abys zjistil, zda kvalita, která je uvedena na obalu, se shoduje s tím, co je napsáno na zadní straně. Tento fakt platí u všech výrobků, které ti nabízí ať už jakýkoliv průmysl. 

Pro ponožky platí následující vzorec. Jejich složení by vždy mělo obsahovat větší podíl přírodní bavlny, která se mísí s materiály syntetickými. 
Nejideálnější je tedy příkladné složení, a to 70% bavlna, 20% polyamid, 10% elastan. Tato směs ti zaručí komfort a pohodlí, které jen tak něco nepřekoná. 

 

 

Bavlna 

Bavlna
 • Má skvělou navlhavost a malý sklon ke vzniku elektrostatického náboje.
 • Bavlna lépe absorbuje pot a umožňuje chodidlům lepší větrání než model s vyšším podílem umělých vláken. Proto je důležité dbát na to, aby byl podíl bavlny větší.
 • Ponožky vyrobeny ze 100% bavlny ztrácejí svůj tvar a celkovou životnost.

 

Polyamid

 • Je velmi pružné, trvanlivé, syntetické vlákno s nejvyšší odolností vůči tahu, trhání a oděru, známé pod obchodním názvem Nylon a Perlon.
 • Velmi nepatrně přijímá vlhkost. Každé vyprání zvyšuje trvanlivost polyamidových tkanin nebo pletenin. 
 • U ponožek se přidává hlavně pro zvýšení pevnosti zátěžových míst, tedy paty a špičky, ale i do celých ponožek. Tento materiál také zajišťuje vysokou prodyšnost. 
Polyamid

 

Elastan

Obrázek1
 • Se vždy kombinuje s jinými materiály, nepoužívá se samostatně. 
 • Ponožky si díky elastanu udržují svůj tvar. Elastan zajišťuje dobrou přilnavost k chodidlu.
 • Jednou z jeho nejpřínosnějších vlastností je také to, že zamezuje vzniku bakterií. 

 

Jak jednotlivé páry ponožek kombinovat?

Vypadat skvěle za všech okolností je snem každého z nás. Dosáhnout toho můžeš, pokud se zaměříš i na detaily a naučíš se kombinovat.

 

Kombinace ponožek

Kombinuj originální ponožky

 

Tyto ponožky se skvěle hodí k neformálnímu i formálnímu typu outfitu. Skvěle je zkombinuješ například s pánskými chinos kalhotami, blejzrem a košilí. Nezapomeň však, že by se barva těchto originálních ponožek měla promítat také v určitém deatilu tvého outfitu. Není potřeba při zvolení puntíkované košile sahat po puntíkovaných ponožkách, spíše naopak, takovým variacím je třeba se vyhnout. Můžeš ale doplnit červené knoflíčky u košile pánskými ponožkami, na kterých se objevují červené ornamenty. 

Pánské ponožky   Pánské ponožky
     
Pánské ponožky   Pánské ponožky

Kombinuj klasické ponožky 

Správná kombinace klasických  ponožek není nic složitého. Je vždy prioritní dbát na to, aby byla barva ponožek totožná s barvou kalhot. Díky této kombinaci se prodlouží linie tvé nohy a výsledek tak bude vypadat dobře! Kombinace klasických ponožek s barvou bot ti zajistí pouze to, že se tvá noha opticky zkrátí a toho snad nikdo úmyslně nechce docílit. Tyto ponožky se hodí především k formálním outfitům nebo k business casual outfitům, kde hraje prim elegance. 

Klasické ponožky   Klasické ponožky
   
  Klasické ponožky

Kombinuj kotníkové ponožky 

Na sport přímo jako dělané! Tento typ ponožek skvěle uplatníš při sportování a také v typicky městských outfitech. Pokud se chystáš na formálnější akci, vždy sáhni po klasických delších ponožkách

Kotníkové ponožky   Kotníkové ponožky

 

Závěrem

Jak správně o ponožky pečovat?

Pro správnou údržbu jakéhokoliv kousku je potřeba zaměřit se na symboly, které jsou uvedeny na obale. A protože jen málokdo zná význam jednotlivých obrázků, pojďme si je jednoduše vysvětlit.

Zákaz chemického čištění   Max. teplota   Ne sušička
Zákaz chemického čistění   Maximální teplota vody by neměla přesahovat 40 stupňů   Nesmí se sušit v bubnové sušičce
         
Nesmí se bělit   Nesmí se žehlit   Sušení
Nesmí se bělit   Nesmí se žehlit   Sušit odkapáním
         

 

Tyto symboly objevíš u většiny ponožek z naší nabídky. Pokud by ses chtěl dozvědět více, pak se mrkni na tyto stránky, kde jsou zbylé piktogramy skvěle vysvětleny..

https://www.dobrytextil.cz/blog/poradna/co-znamenaji-znacky-na-obleceni#symboly-pro-suseni

A co ty? Potrpíš si na dokonalém vzhledu od hlavy až k ponožkám? Napiš nám do komentářů!