inspirace svatby

Během mimořádného dne, jako je ten svatební, jsou důležité 3 věci.

1. Kdo je hlavním aktérem obřadu.

2. Jaké taneční kreace vypilujete.

3. Co přitom budete mít na sobě.

S prvními dvěmi body vám bohužel neporadíme, ale zaměříme se na to, co nám jde nejlépe: oblečeme vás.

V následujících řádcích se dozvíte nepsaná pravidla svatebního dress code, která vám pomohou úspěšně projít celým dnem.

Jakou hrajete roli?

ŽENICH

Jako hlavní hrdina dne si můžete vybrat mezi světlým a tmavým oblekem. Světlým typům doporučujeme tmavou klasiku, která vás zvýrazní.

Tmavší typy naopak vytvoří elegantní kontrast v béžových odstínech. Oblek může být matný i pololesklý, nejlépe slim-fit střihu s kratšími rukávy.

Je totiž čas ukázat světu esa, tedy manžetové knoflíčky.

Tip: Vrcholem elegance jsou pánské šperky ke košili s manžetovým zapínáním. Jsou také ideálním dárkem pro muže k zásnubám.

Tím se dostáváme k jednobarevné košili s manžetovým zapínáním. Nejslavnostnější je bílá, ale vhodná je i v jiných světlých odstínech.

Společenské boty barevně odpovídají obleku a jsou vždy uzavřené, do špičky a se šněrováním.

Výběr kravaty můžete konzultovat s nevěstou a zvolit odstín harmonický k jejím šatům, tedy bílý. Další možností je kravata černá, slavnostní stříbrošedá, nebo stříbromodrá.

Tip: Šířka kravaty se řídí šířkou fazony klopy saka. Uzel se zase řídí tvarem límečku. Jednoduchý uzel vážeme do úzkého límečku, windsorský uzel do široce rozevřeného límečku.

Co vás ale opravdu pasuje za krále večera je slavnostní vesta ladící s barvou saka. Jen ona (a vaše žena) vás od ostatních mužů odliší a vyzdvihne důležitost vaší osoby i ve chvíli kdy odložíte sako.

Outfit: Černé sako Stump zaručí ten nejlepší dojem na vaši nevěstu i hosty. Sako se společenskými kalhotami vám přijde vhod i do práce, nebo na plesy.

SVĚDEK

Kromě bezpečného doručení prstýnků a kvalitního zásobení hostů pitným režimem, je vaším úkolem být ztělesněním elegance a slavnostnosti.

Působivě to vyjádří oblek tmavší barvy, kterým dáte najevo, že vám na velkém dni vašich přátel opravdu záleží.

Světlými obleky byste naopak mohli strhnout pozornost a milý ženich by mohl přijít zkrátka. Svatba je také radost, tu vyjádříte světlou kravatou a světlou košilí.

Tip: Kravatu vybírejte nejlépe bez vzoru, nebo s velmi jemným vzorem. Naprosto nevhodné jsou šikmé proužky.

Outfit: Pánský oblek vynosíte na důležité business meetingy i do společnosti. Zúžený pas saka zajistí moderní vzhled

HOST

Nevěsta s ženichem mohou naplánovat svatbu v určitém barevném duchu, pak je outfit předem daný.

Pokud tomu tak není, řiďte se jediným pravidlem:

Ženich musí být za každých okolností oblečen lépe než vy.

Nepsaná dohoda mezi muži hovoří také o tom, že ženich udává tón. Pokud má světlý oblek, ostatní páni ho následují v oblecích o tón tmavších.

Doporučujeme vám košili světlé barvy a i když je následující rada označována za přežitek, tak slaďte kravatu, nebo motýlek s barvou šatů vaší partnerky.

Říká se, že žena je ozdobou muže, ale když budete harmonicky sladění, garantujeme vám partnerku spokojenou a neustále opakující „Nám to tak sluší!”

Outfit: Buďte odvážní a klidně se oblečte do béžové, světle šedé, nebo světle modré košile. My jsme pro vás vybrali košili Supreme, která je vhodná na významnější události i na posezení s přáteli v lepším baru.

NETRADIČNÍ SVATBY

Jako všechna pravidla, i tato jsou od toho aby se porušovala. Hlavní je řídit se vlastním vkusem a pocitem.

Takže pokud patříte k těm, kdo si na pompézní svatbu moc nepotrpí, můžete zvolit volnější formu oděvu.

Máme na mysli rustikální svatby v zahradě, na louce, v lese nebo na statku. V těchto případech jsou vhodné světlé společenské kalhoty s košilí, u které se nebojte vyhrnout rukávy.

Punc slavnostnosti dodají originálními šle.

Outfit: Košile s manžetami, společenské boty i chinos kalhoty vás budou doprovázet na business schůzce a společenské večeři.

DOPLŇKY

Šle aneb ve znamení minimalismu

Nádech netradiční originality je vhodný spíše pouze na neformální svatbě venku. Světlá košile, společenské kalhoty střihu SLIM FIT, šle, motýlek a sklenice dobré whiskey.

Kravata, nebo motýlek? Obojí je správně.

Myslete na to, že právě kravata nebo motýlek jsou nejvýraznějšími prvky celého outfitu. Dokáží ho buď vyzdvihnout, nebo v opačném případě úplně zkazit.

Opasek. Zkrotí všechny kombinace.

U opasku platí pravidlo, že spona ladí k manžetovým knoflíčkům a barva pásku k barvě bot. Pokud jste zvolili opasek, šle nechte doma.

Manžetové knoflíčky. Malý, ale důležitý doplněk.

Zdánlivě nenápadné šperky ke košili s manžetovým zapínáním považují pánské kluby za vrchol elegance. Jejich barva by měla ladit s přezkou opasku a s knoflíky saka. Jsou ideálním dárkem pro muže k zásnubám.

Ponožky. Zahalí kotníky a rozeženou pochybnosti.

Když máte na sobě tmavě modrý oblek, vyberte si ponožky o odstín tmavší. Jinak vždy sáhněte po ponožkách v barvě kalhot. Zkontrolujte, jestli jsou dlouhé natolik, aby zakrývaly celou nohu i když budete sedět.

Pár rad na závěr.

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT OBLEK

Sako nesmí tvořit vlny z látky na břiše a hrudi. Pokud vám délka saka sahá po poklopec, vybral jste správně.

Dále zkontrolujte, že z rukávu vykukuje manžetový knoflík. Jestli ho nevidíte, sáhněte po menší velikosti.

 Kalhoty máte volné. Vpředu nad botou vytváří jeden záhyb a vzadu zakrývají polovinu paty. Rozkrok kalhot je na svém místě a neblíží se ke kolenům.

PŘEŠLAPY

Přísný zákaz platí pro košili s krátkým rukávem. Jedná se o hrubé porušení společenské etikety. Ušetřete si ji na dovolenou, nebo na líbánky.

Před 18. hodinou je společensky nepřijatelné obléci se do smokingu a fraku. Pokud po nich vážně toužíte, nechte si je na večer.

Obloukem se vyhněte košilím tmavých barev. Ty jsou vhodné na ples a jiné večerní události zimního období.

Pokud nechcete působit, jakože jste si odskočili z práce, nechte kravatu s diagonálním pruhem v šuplíku na hromádce věcí do zaměstnání.

Celkový dojem jde pokazit velice rychle – špatnou délkou kravaty. Konec kravaty se musí vždy dotýkat spony opasku.

Být společensky unavený se toleruje až na konci svatby, takže si za žádných okolností nepovolujte kravatu, i když je vám nepohodlná.
Vydržte alespoň až skončí oficiální část. Pak můžete kravatu sundat a schovat. Kravatu ale nezavrhujte, je v tom totiž nevinně. Pravděpodobně jste si oblékl menší košili, která vás škrtí.

Poslední rada: mokasíny si nechte na procházku městem. Jsou určené k volnočasovým aktivitám. Na svatbu jedině se šněrováním.

Pozor,

bohužel si náš nový systém nepamatuje
tvé staré heslo, ale nezoufej!

Nové heslo ti dorazí v informačním e-mailu.